ХРАНИТЕЛНА ДОБАВКА КОЛАГЕН ПЕПТИДИ /КОЛАГЕН ТИП I И III/ С РОЗОВО МАСЛО, ВИТАМИН С И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА
14 ползи от рициновото масло?
Рициновото масло е добре познато и използвано още от древността за медицински и козметични цели. Неговото приложение е многостранно и ефективно – от естествено слабително средство до лечение на кожни проблеми и стимулиране на растежа на косата.
Мнозина в днешно време погрешно асоциират думата „рицин" с отрова, водейки се от асоциацията с покушението срещу Георги Марков. Макар красивото тропическо растение действително да притежава токсични свойства, при правилна обработка и дозировка рициновото масло може да се използва напълно безопасно локално и дори вътрешно. Нещо повече - то предоставя значителни ползи за здравето и външния вид на кожата.
В тази статия ще разгледаме какво представлява прочутото масло, как се използва и какви ползи може да донесе на кожата, косата и здравето ви.
Какво е рициново масло?
Това е растително масло, извлечено от семената на растението Ricinus communis, известно още като рициново растение. Производственият процес включва редица стъпки, които запазват ценните активни съставки и същевременно премахват нежеланите и опасни елементи - например отровният белтък рицин.

Как и от какво се прави рициново масло?
Процесът за производство започва със студено пресоване на семената, което позволява да се запазят всички полезни съставки, основна сред които е рициноловата киселина. Макар простичък, този хилядолетен метод е предпочитан и до днес, тъй като е ефективен и същевременно не използва излишни химически реагенти.
След пресоването, полученото масло преминава през допълнителен етап на преваряване с вода. Този процес е изключително важен, защото премахва силно токсичния белтък рицин. Той се съдържа в растението и съответно в първоначалния екстракт, но не е разтворим в мазнини и е много чувствителен към топлина. След тази ключова стъпка рициновото масло става абсолютно безопасно за употреба върху кожата и косата.
Финалният продукт представлява гъсто и вискозно масло, което обикновено има светложълт цвят, но може да бъде и почти безцветно. Основната активна съставка е рицинолова киселина (вид мастна киселина), на която се дължат повечето ценни свойства на продукта. Екстрактът съдържа до 90% от тази съставка. Освен нея присъстват и мастни киселини, сред които олеинова и линолова киселина (съответно около 3% и 4%). (8)
Те ефективно премахват замърсяванията от кожата, подхранват и допринасят за поддържането на естествения ѝ хидробаланс. Поради това локалното приложение върху кожата и скалпа балансира трансепидермалната загуба на вода и стимулира растежа на косата.
Макар и малко като количество (по-малко от 1%) (8), присъствието на линоленова киселина осигурява допълнителни ползи за кожата, като подпомага регенерацията ѝ. Тези съставки правят рициновото масло изключително ефективно средство за хидратиране и защита на епидермиса.

Ползи от рициновото масло
Рициновото масло е известно с това, че може да помогне при определени здравословни проблеми, като например запек. (1) Но то е изключително ценено и в грижата за кожата и косата. Притежава силни противовъзпалителни и антибактериални свойства, благодарение на които облекчава симптомите на редица кожни състояния, стимулира растежа на косата и укрепва скалпа.
Ползи за кожата
Някои от най-полезните свойства на рициновото масло са свързани с влиянието му върху кожата.
- Регулира производството на себум. Много онлайн източници твърдят, че този растителен екстракт регулира производството на себум. По какъв начин се случва това обаче все още не е изследвано. Въпреки това в практиката е установено, че рициновото масло помага в борбата с акне и при проблеми с мазна кожа.
- Стяга кожата. Употребата на рициново масло спомага за стимулиране на колагеновия синтез. В съчетание с мощните му овлажняващи свойства, това допринася за по-еластична кожа със свеж младежки вид. (7) То се нарежда сред най-добрите масла против бръчки[1] .
- Заздравява. Тъй като има адстрингентни, антимикробни и антиоксидантни свойства, продуктът е ефективен и при лечение на малки ранички. (5) Нанасянето на рициново масло осигурява оптимална влага, която допълнително ускорява заздравяването. (9)
- Успокоява. Когато се нанася върху засегната от слънчево изгаряне зона, това масло може да помогне за успокояване на раздразненията и намаляване на възпаленията. (2)
- Намалява тъмните кръгове. Изследване от 2021-2022 открива, че рициновото масло действа отлично при тъмни кръгове под очите. След 2 месеца ежедневна употреба потъмняването в околоочната зона е видимо намаляло, а в третираната зона се забелязва също стягане на кожата и намаляване на бръчките. (7)
- Контролира пигментацията. Рициновото масло се използва успешно и като активна съставка при третирането на мелазма (т.е. пигментни петна по кожата). (10)




Описание
/Ricinus communis/
Mасло рицин се добива чрез студено пресоване на семената на растението Ricinus communis и преваряване с вода. Този процес води до разпадане на токсичния рицин (той е неразтворим в мазнина и много чувствителен към топлина) и прави маслото напълно безопасно. Рициновото масло е по-гъсто от останалите, на цвят е светложълто до безцветно. Често използвана съставка e в козметичната индустрия, тъй като придава на кремовете снежнобял цвят и блясък на сенките, червилата и другите гримове. Рициновото масло е богато на рицинолова киселина, поради което осигурява добра хидратация на кожата, правейки я да изглежда гладка и свежа. То също така съдържа триглицериди, които могат да премахват замърсявания от кожата.
Поради по-гъстата си консистенция маслото създава защитен филм върху кожата и скалпа, като по този начин предотвратява загубата на влага. Известно е, че маслото от рицин стимулира и растежа на косата.
Приложение
При стрии, при акне, при гъбички; при косопад; за подхранване на коса, мигли, вежди. При маски за коса; За премахване на бенки, бръчки, белези и брадавици.
Употреба:
– Само за външна употреба.
– Да не се употребява при алергия към някоя от съставките.
– Преди употреба да се направи тест за чувствителност.
– При поява на обрив или зачервяване – спрете употребата на продукта.
Съхранение: Съхранявайте на хладно и сухо място. Дръжте далеч от пряка слънчева светлина и от топлинни източници. Ако температурите са много високи през летните месеци, може да се съхранява в хладилник. Имайте предвид, че е необходимо да извадите от хладилника 12 часа преди употреба, за да може маслото да се адаптира към температурата на помещението.
Състав
INCI: Ricinus Communis (Castor) Oil*
* Био Сертифицирани съставки
Ползи за косата
Рициновото масло е известно и със своето благотворно влияние върху здравето на косата.
- Стимулира растежа. Тъй като успокоява раздразненията и подобрява циркулацията на кръвта, рициновото масло е ефективно като стимулатор за растежа на косъма. (4)
- Помага при косопад. Според африканската и индийската народна медицина, рициновото масло може да помогне при косопад. Проучване от 2015 г. дава научно основание за това твърдение. (3)
Овлажнява и предотвратява цъфтежа. Поради високото съдържание на мастни киселини, екстрактът има свойството да „заключва" влагата в косъма. По този начин се предотвратява цъфтежа, косата става по-бляскава и еластична. Ето защо рициновото масло често се използва от хора с много суха къдрава коса като балсам. (11)

Ползи за скалпа
Използването на рициново масло върху скалпа също има полезно действие.
- Предотвратява възпаленията. Благодарение на своите свойства, рициновото масло предотвратява инфекциите и възпаленията на скалпа, които могат да доведат до косопад.
- Възстановява кожната бариера. Поради това то може да помогне за намаляване образуването на пърхот.
Помага при мазен скалп. Поради сходството с естествения себум и способността си да регулира неговата секреция, маските на основа на рициновото масло могат да помогнат за справяне с прекомерното омазняване.

Грижа за миглите
- Стимулиране на растежа. Друга от популярните употреби на рициновото масло е за растеж на миглите. Това масло е богато на мастни киселини, които подхранват космените фоликули и увеличават плътността на миглите. Ето защо нанасянето на малко количество рициново масло върху миглите преди сън стимулира тяхното удължаване и сгъстяване.
Против гъбички
- Рициновото масло притежава силни антибактериални и противогъбични свойства, което го прави ефективно средство за борба с различни видове инфекции, особено в областта на ноктите и кожата. То действа като натурално средство за лечение на гъбички по ноктите, като предотвратява разпространението им, благодарение на своето активно вещество – рицинолова киселина.
При редовна употреба върху засегнатите области, то може да подпомогне не само премахването на гъбичките, но и да успокои кожата, като намали възпаленията и зачервяването, свързани с тях.
Как да използваме рициновото масло?
Въпреки че е широко известно със своите ползи за здравето, много хора не знаят какво точно лекува рициновото масло и как то може да бъде полезно в ежедневната грижа за кожата и косата.
Употребата на рициновото масло може да варира в зависимост от нуждите ви. За кожата малко количество от него може да се нанася директно върху проблемните зони, като се масажира нежно, за да се стимулира абсорбцията.
Директната употреба на рициново масло върху косата не е желателна, тъй като може да причини сплъстяване. (6) Рициновото масло е много вискозно, затова е добре да се приготви маска за коса, като се смеси с други масла - например кокосово масло или зехтин, за да се улесни нанасянето.
За да стимулирате растежа е най-добре да масажирате малко количество масло, предварително разредено в подходяща база, в корените. Оставете да подейства за около 30 минути или дори през цялата нощ, а след това измийте косата с шампоан и вода.
Важно е да започнете с малко количество и постепенно да увеличавате според необходимостта. Ако имате чувствителна кожа, винаги е добра идея да направите тест за поносимост, преди да използвате рициновото масло на големи участъци от кожата за пръв път.
От къде да купите рициново масло?
Рициновото масло може да бъде закупено от множество онлайн магазини, аптеки или специализирани магазини за натурална козметика. Ще го откриете и в онлайн магазина на Alteya Organics. Когато избирате рициново масло за вашата домашна козметика, е важно да се уверите, че купувате чисто рициново масло, без добавени химически съставки или аромати. Най-добре е да заложите на био рициново масло.
Рициновото масло е изключително полезно натурално средство в грижата за косата и различни кожни проблеми. Благодарение на своите антибактериални и противовъзпалителни свойства, то предлага многобройни ползи - стимулира растежа на косата, успокоява възпаленията и дори може да помогне при лечението на гъбички. Важно е да го използвате правилно и да изберете качествени продукти с рициново масло, за да се възползвате максимално от неговите преимущества.
Източници:
1. Abomughaid, M.M. et al. (2024) “A phytochemical and pharmacological review of Ricinus communis L,” Discover Applied Sciences, 6(6). Available at: https://doi.org/10.1007/s42452-024-05964-5 .
2. Castor oil: A natural solution for SPF and after-sun care (2024) iAMA. Available at: https://iamawellness.com/blogs/news/castor-oil-a-natural-solution-for-spf-and-after-sun-care (Accessed: April 8, 2025) .
3. Fong, P. et al. (2015) “In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss,” Journal of ethnopharmacology, 175, pp. 470–480. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jep.2015.10.005.
4. Kporou, E.K. et al. (2021) “Quality, safety and activity of an ointment formulated from two vegetable oils on rabbits hair growth,” Pharmacopée et médecine traditionnelle africaine, 20(0), pp. 38–46. Available at: http://publication.lecames.org/index.php/pharm/article/view/2388 (Accessed: April 8, 2025).
5. Kumar, M. (2017) “A review on phytochemical constituents and pharmacological activities of Ricinus communis L. plant,” International journal of pharmacognosy and phytochemical research, 9(4). Available at: https://doi.org/10.25258/phyto.v9i4.8116.
6. Maduri, V.R., Vedachalam, A. and Kiruthika, S. (2017) “‘Castor oil’ - the culprit of acute hair felting,” International journal of trichology, 9(3), pp. 116–118. Available at: https://doi.org/10.4103/ijt.ijt_22_17.
7. Parvizi, M.M. et al. (2024) “Efficacy of castor oil cream in treating infraorbital hyperpigmentation: An exploratory single-arm clinical trial,” Journal of cosmetic dermatology, 23(3), pp. 911–917. Available at: https://doi.org/10.1111/jocd.16056 https://doi.org/10.1111/jocd.16056.
8. Patel, V.R. et al. (2016) “Castor oil: Properties, uses, and optimization of processing parameters in commercial production,” Lipid insights, 9, pp. 1–12. Available at: https://doi.org/10.4137/LPI.S40233.
9. Pauline (2024) Castor oil for the skin: what are its virtues?, Typology Paris. Available at: https://us.typology.com/library/the-numerous-benefits-of-castor-oil-on-the-skin(Accessed: April 4, 2025).
10. Piamphongsant, T. (2006) “Phenol-castor oil: modified peel for dermal melasma,” Dermatologic surgery, 32(5), pp. 611–7; discussion 617. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1524-4725.2006.32131.x.
11. Sime Tessema, S. (2019) “Physicochemical characterization and evaluation of castor oil (R. communis) for hair biocosmetics,” American journal of applied chemistry, 7(4), p. 110. Available at: https://doi.org/10.11648/j.ajac.20190704.11.
Оставете коментар
Този сайт е защитен чрез hCaptcha и се прилагат Правилата за поверителност и Условията за използване на услугата на hCaptcha.