Прескочи към съдържанието

Количка

Вашата количка е празна

как бакучиолът променя грижата за кожата

Революция в козметиката: как бакучиолът променя грижата за кожата?

Не може да се отрече, че всяка сфера на човешката дейност минава през своите моди и течения. Модите в козметиката се диктуват най-вече от напредъка в науката. Изследователите все по-задълбочено разбират механизмите, чрез които можем да запазим кожата си млада и здрава за максимално дълго време. Заедно с това откриват нови и нови съставки, които да ни помогнат в тази задача.

Една от тях, за която се говори все по-често напоследък, е бакучиолът (може да се срещне още и като “бакухиол”). Ако се интересувате от новостите в грижата за кожата, несъмнено вече сте чували за този растителен екстракт. Някои го наричат “новото чудо”, други - “героят в грижата за кожата”. Но дали наистина заслужава репутацията си? Ако сте си задавали някога този въпрос - попаднали сте на правилното място. Днес ще разгледаме задълбочено произхода на бакучиола и неговите свойства. Ще отговорим също така на въпроса как и защо да го включите в грижата за своята кожа.

Какво е бакучиол и откъде произлиза?

Това е растителен екстракт, който се извлича от семената и листата на растението Psoralea corylifolia. Тревистото растение е познато в Индия като бабчи или бакучи. Част е от традиционната медицина на източните народи от хилядолетия. За пръв път терпенът бакучиол се извлича от растението още през 1973 г. В козметичните продукти обаче той започва да се използва едва в началото на XXI век. Популярността му бързо нараства поради благотворното влияние, което тази съставка оказва върху кожата.

logo Alteya Organics

Ползите от бакучиола - какво казва науката?

Нарастващата популярност на бакучиола повишава и интереса към него в научните среди. В последните няколко години изследванията на приложението и въздействието на този растителен екстракт нарастват значително. Учените откриват, че той има редица благотворни ефекти върху кожата (Източници 1, 3). Нека ги разгледаме малко по-подробно.

Силни антиоксидантни свойства

Антиоксидантите са изключително важни за здравето на клетките и тялото ни като цяло. Бакучиолът не само неутрализира свободните радикали, но и предпазва липидите и протеините от оксидативен стрес. Това е един от начините, чрез които той постига антиейдж ефект върху кожата.

Антибактериални и антимикотични свойства

Второто изключително ценно свойство на бакучиола е неговата ефективност срещу често срещани щамове на гъбички и бактерии. Това го прави подходящ за употреба при кожа, склонна към акне.

Противовъзпалителни свойства

Продължителното излагане на ултравиолетово лъчение има способността да предизвика възпалителни процеси в кожата. Бакучиолът успешно намалява нивата на цитокините - протеините, участващи в тези процеси, и така регулира възпалението.

Антиейдж

Вече споменахме някои от механизмите, чрез които бакучиолът предпазва кожата от стареене. Но това далеч не е всичко. Той стимулира производството на колаген и еластин. По този начин се заздравява връзката между два от слоевете на кожата (епидермис и дерма), а бръчките и фините линии намаляват видимо.

logo Alteya Organics

Контролира пигментацията на кожата

Две интересни изследвания от 2020 г. показват, че бакучиолът има способността да контролира пигментацията на кожата. Те установяват, че този растителен екстракт има способността да потиска синтеза на меланин. В допълнение, бакучиолът успешно може да бъде използван при третирането на постинфламаторна хиперпигментация (например след акне).

Токсичен за ракови клетки

Може би най-интересното свойство, открито при проучване през 2015 г. е селектвната токсичност на бакучиола към клетките на меланома (Източник 4). С други думи, той потиска растежа и предизвиква смъртта на раковите клетки, без да уврежда здравите. Разбира се, нужни са допълнителни изследвания. Все пак това откритие е изключително обещаващо и дава надежда, че може би в бъдеще това съединение може да доведе до успешната разработка на лекарство против най смъртоносния вид рак на кожата.

Битка на титани: бакучиол или ретинол?

Свойствата на бакучиола, които откриват учените, са наистина впечатляващи. Не е учудващо, че тази съставка е изгряващата звезда в козметиката. Но как се съпоставя тя с друг също толкова популярен компонент в антиейдж формулите - ретинола?

Впрочем, често можете да срещнете бакучиола определен като “растителен ретинол”. Това обаче не е съвсем точно. Макар двете вещества да имат доста общи свойства, съществува структурна разлика помежду им. Ето защо въпреки многото сходства, те проявяват и значителни разлики.

Прилики

И така, кои са общите неща между ретинола и бакучиола?

На първо място, това са мощните антиоксидантни свойства. И двете съставки успешно предпазват кожата от оксидативния стрес, породен от околната среда.

Второто сходство е отличната им способност да подобряват структурата на кожата. Причината за това е стимулация на производството на колаген, еластин и други протеини, които запазват еластичността и хидратацията на кожата.

Третата прилика е изключителната ефективност при намаляване на признаците на стареене.
Както ретинолът, така и бакучиолът, видимо намаляват фините линии и бръчките.

logo Alteya Organics

Накрая, но не и по важност, и двете съставки стимулират регенерацията на клетките.
По този начин се обновява кожата, намалява се хиперпигментацията, а текстурата и тенът на кожата се подобряват.

Разлики

Широко известно е, че ретинолът увеличава чувствителността на кожата към слънчевата светлина. Поради това не се препоръчва неговата употреба сутрин. В допълнение, при употреба на ретинол, е задължително да се използва слънцезащита с висок фактор всеки ден. Бакучиолът няма този нежелан страничен ефект. Ето защо, макар употребата на слънцезащита да е препоръчителна, формулите с тази активна съставка са безопасни за употреба както през деня, така и вечер.

Друга особеност, която повечето добре осведомени потребители вече знаят, е, че ретинолът би могъл да причини дразнене на кожата. Симптомите често включват парене, зачервяване и дори лющене. Поради тази причина се препоръчва бавното въвеждане на съставката в ежедневната грижа за кожата. За разлика от ретинола, бакучиолът значително по-рядко би могъл да предизвика подобни нежелани ефекти.

Третата важна разлика е, че бакучиолът е по-ефективен от ретинола при неутрализирането на свободни радикали (Източник 3).

Кое е по-добро?

Клиничните проучвания показват, че няма разлика в ефективността на двете активни съставки, когато става дума за намаляване на бръчки и хиперпигментация (Източник 2). Както вече споменахме обаче, ретинолът носи по-голям риск от нежелани странични ефекти, като парене и лющене на кожата. И макар той да се използва успешно от огромен брой хора, когато става дума за чувствителна кожа се препоръчват по-скоро кремове и маски с бакучиол.

Изгряващата звезда в козметиката

Бакучиолът несъмнено се очертава като една от най-обещаващите съставки в съвременната козметика. Неговите многобройни ползи за кожата, подкрепени от научни изследвания, го превръщат в ценен компонент на антиейдж формулите и продуктите за проблемна кожа. От мощните антиоксидантни свойства до способността му да стимулира производството на колаген, бакучиолът предлага впечатляваща гама от предимства.

Особено привлекателен е фактът, че бакучиолът може да бъде отлична алтернатива на ретинола, която има по-малко ограничения и нежелани ефекти. Възможността да бъде използван както през деня, така и през нощта, дава по-голяма гъвкавост в грижата за кожата.

Въпреки че все още съществува благодатно поле за допълнителни изследвания, бакучиолът вече доказва своята висока стойност за козметичната индустрия. С нарастващия интерес към ефективни натурални съставки, определено можем да очакваме популярността на този растителен екстракт да
продължава да расте и в бъдеще.

Източници:


1. Puyana, C., Chandan, N. and Tsoukas, M. (2022). Applications of bakuchiol in dermatology: Systematic review of the literature. Journal of Cosmetic Dermatology. doi: https://doi.org/10.1111/jocd.15420.

2. Dhaliwal, S., Rybak, I., Ellis, S.R., Notay, M., Trivedi, M., Burney, W., Vaughn, A.R., Nguyen, M., Reiter, P., Bosanac, S., Yan, H., Foolad, N. and Sivamani, R.K. (2018). Prospective, randomized, double‐blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. British Journal of Dermatology, [online] 180(2), pp.289–296. doi: https://doi.org/10.1111/bjd.16918.

3. Filipa Mascarenhas-Melo, Mariana Marques Ribeiro, Kaveh Hatami Kahkesh, Sagarika Parida, Pawar, K.D., K. Velsankar, Niraj Kumar Jha, Fouad Damiri, Costa, G., Veiga, F. and Ana Cláudia Paiva-Santos (2024). Comprehensive review of the skin use of bakuchiol: physicochemical properties, sources, bioactivities, nanotechnology delivery systems, regulatory and toxicological concerns. Phytochemistry Reviews. doi: https://doi.org/10.1007/s11101-024-09926-y.

4. Madrid, A., Cardile, V., César González, Montenegro, I., Villena, J., Caggia, S., Carol, A. and Russo, A. (2015). Psoralea glandulosa as a Potential Source of Anticancer Agents for Melanoma Treatment. International Journal of Molecular Sciences, 16(12), pp.7944–7959. doi: https://doi.org/10.3390/ijms16047944.

Заглавие: Революция в козметиката: как бакучиолът променя грижата за кожата?

Революция в козметиката: как бакучиолът променя грижата за кожата?

Оставете коментар

Този сайт е защитен чрез reCAPTCHA и се прилагат Правилата за поверителност и Условията за използване на услугата на Google.

logo Alteya Organics

Автор: Alteya Organics

В Алтея Органикс съчетаваме изкуството на биологичното отглеждане и дестилацията на рози с иновациите в грижата за кожата. Благодарения на нашия екип за научноизследователска и развойна дейност, ние сме горди да предоставяме професионално създадена грижа за кожата, вдъхновена от природата.

ВИЖ ОЩЕ

Растителни масла | Алтея Органикс
Вдъхновение от природата

Растителни масла - що е то?

Растителните масла, известни още като базови, носещи или масла носители (букв. превод от английски „carrier oil”), са натурален продукт, който се извлича от семките, ядките или плодовете на различн...

Прочети повече
Био серум от А до Я - какво е и защо се използва
Грижа за кожата

Био серум от А до Я - какво е и защо се използва?

Козметичният серум е продукт с лека консистенция и висока концентрация на активни съставки. За разлика от обикновените варианти, био серумите са разработени на базата на органични растителни екстра...

Прочети повече