Най-добрата розова вода. Ползвам я от години за всичко - освежаване, хидратация, ароматизиране, почистване на кожата. А сега и за бебето я ползвам.
Редовно използвам розова вода вместо тоник и за освежаване на лицето. Сега ще пробвам и сентифолия.
В света на био козметиката и холистичната грижа за здравето, растителните масла заемат все по-важно място. Тези златисти еликсири, извлечени от различни маслодайни растения, са се превърнали в незаменима част от ежедневната грижа за кожата и косата на милиони хора по света. Но какво точно представляват и защо са толкова ценени те? Какво ги различава от етеричните масла? Останете с нас докрай, за да разкрием заедно отговорите на тези и куп други въпроси, свързани с растителните масла и техните свойства.
Растителните масла, известни още като базови, носещи или масла носители (букв. превод от английски „carrier oil”), са натурален продукт, който се извлича от семките, ядките или плодовете на различни видове растения. Те са изключително богати на ценни елементи, включително витамини, минерали и антиоксиданти и са важна съставка в много козметични формули.
Има различни методи за извличане на растителни масла, но най-предпочитан сред тях е студеното пресоване. При него суровината се смачква механично при ниски температури (под 49°C). Това осигурява максимално запазване на хранителните вещества и ценните съставки, съдържащи се вътре.
Отговорът на този въпрос е категорично „Да”! На първо място, двата вида се различават по метода на извличане. Както вече споменахме, при базовите масла най-често се използва студено пресоване, докато повечето етерични се добиват чрез парна дестилация. Вторият признак, по който се различават, са частите от растенията, които се използват. Маслата носители се извличат от плодове, ядки и семена, а етеричните - от цветове, стебла, кора.
Третата ключова разлика се състои в състава и свойствата на двата вида масла. Растителните съдържат мастни киселини. Те понякога имат лек аромат, относително „меки” са и могат да се нанасят директно върху кожата. Въпреки името си, етеричните масла всъщност невинаги са мазни като консистенция. Те не съдържат мастни киселини, но имат изключително високо съдържание на ароматни съединения, които им придават изявен
аромат. Също така са силно концентрирани и е задължително да бъдат разредени преди употреба. В противен случай може да доведат до раздразнения на кожата.
Финалната разлика между растителните и етеричните масла се състои в тяхната употреба. Нека разгледаме малко по-подробно начините, по които можете да използвате базови масла.
Едно от най-популярните приложения на този тип растителни екстракти е като част от ароматерапията. Тук те играят ключовата роля на „носители”. Тоест, те разреждат силно концентрираните етерични масла, правейки ги безопасни за прилагане върху кожата. Същевременно обаче носят и собствени ползи, допринасяйки за терапевтичния ефект.
Ползите от използването на растителни масла в ароматерапията са многобройни:
● подобряват абсорбцията на етеричните масла през кожата;
● удължават действието на етеричните масла, като забавят тяхното изпаряване;
● осигуряват допълнително подхранване и хидратация на кожата;
● някои растителни масла имат свои собствени ароматерапевтични свойства, допълващи действието на етеричните.
Растителните масла също така подпомагат равномерното разпределение на етеричните върху кожата, което е особено важно при масажи и други терапевтични процедури.
Растителните масла имат широка употреба не само в ароматерапията, но и в ежедневната грижа за кожата и косата. Ето някои от основните начини, по които можете да се възползвате от ценните им свойства:
Студено пресованите екстракти от маслодайни растения са природни емолиенти, което означава, че омекотяват и изглаждат кожата. Те създават защитен слой върху повърхността ѝ, който помага за задържане на влагата и предпазва от външни дразнители. Маслата от маслина, авокадо и ший са особено ефективни за суха и зряла кожа. Могат да се използват самостоятелно или като съставка за домашни продукти за лице и тяло.
Някои видове растителни масла често се използват като добавка за поддържане на здрава и блестяща коса. Например, кокосовото масло може да проникне в косъма и да го подхрани отвътре, докато аргановото допринася за намаляване на цъфтежа и придава блясък. Рициновото пък е известно със способността си да стимулира растежа на косата.
Растителни екстракти от маслодайни растения са идеални при масаж, тъй като осигуряват добро плъзгане по кожата и същевременно я подхранват. Тази процедура може да подобри кръвообращението, да намали мускулното напрежение и да спомогне за общата релаксация. Масажът с чисти растителни масла е добра опция за хората, за които аромата на етеричните масла дори в разреден вид е твърде силен, тъй като (както вече споменахме) повечето от тях имат слабо, значително по-меко ухание.
След като разгледахме какви са основните
приложения на растителните масла, нека видим и кои са най-широко използваните
сред тях и разкрием част от техните свойства.
Извлича се от ядките на сладкия бадем. Това масло е богато на витамин Е, омега-6 мастни киселини и протеини. То е изключително подхранващо и подходящо за всички типове кожа, особено за суха и чувствителна. Лесно се абсорбира, омекотява и помага за намаляване на възпалението.
Известно със своите антибактериални и противогъбични свойства, кокосовото масло е многофункционален продукт. Богато е на мастни киселини - особено лауринова, които подхранват и защитават кожата. То е отличен овлажнител и може да помогне при различни кожни проблеми като екзема и псориазис.
Технически погледнато, студенопресованият екстракт от жожоба не е масло (защото не съдържа мастни киселини), а восъчен естер. Поради тази причина неговата структура е изключително близка до себума, който кожата ни произвежда естествено. То е подходящо за всякакъв тип кожа, тъй като има свойството да балансира мазната, да помага при акне и да облекчава сухотата. Жожобата е богата на витамин Е и В-комплекс, което я прави чудесна, подхранваща козметична добавка.
Наричано „течното злато на Мароко", аргановото масло се използва от местното население от векове. Богато е на витамин Е и есенциални мастни киселини. То е изключително ефективно при борбата с бръчките и фините линии, като същевременно подобрява еластичността на кожата. Подходящо е за лице, тяло и коса, като осигурява дълбока хидратация без да запушва порите.
Ако сте почитател на мистериите и обичате да четете криминална хроника, може би името на това масло ви звучи леко стряскащо. Действително, рициновото растение е отровно. Бързаме да ви успокоим обаче, че при производството на масло то преминава през специален етап, при който опасните елементи (рицин и рицинин) се разлагат напълно. Поради това рициновото масло не е токсично и е напълно безопасно за козметична употреба. То има свойството да овлажнява кожата и косата. Счита се също така, че стимулира растежа на косъма. Ето защо често можете да го срещнете в домашни рецепти за маски за коса.
Това е само малка част от богатата палитра на растителните масла, използвани в грижата за кожата и ароматерапията. Всяко от тях има своите уникални свойства и ползи, което ги прави ценни съюзници в нашата ежедневна грижа за красотата и здравето.
Shop the look
Изборът на подходящо растително масло зависи от типа на вашата кожа и специфичните ѝ нужди. Ето някои първоначални насоки, които можете да следвате:
● За суха кожа: Изберете по-тежки, дълбоко подхранващи екстракти от авокадо, ший (още известно с името карите) или маслина. Те са богати на мастни киселини и създават защитен слой върху кожата.
● За мазна и проблемна кожа: Предпочетете по-леки варианти като жожоба, гроздово семе или масло от шипка. Те се абсорбират бързо и не запушват порите.
● За чувствителна кожа: Опитайте нежни опции като тези от сладък бадем или пшеничен зародиш, които са богати на витамин Е и успокояват кожата.
● За зряла кожа: Изберете масла с високо съдържание на антиоксиданти като това от арган или нар, които помагат за борба със свободните радикали.
Друго важно нещо, с което трябва да сте запознати, е т.нар. „комедогенен индекс”. Това е мерна единица, която показва склонността на определена козметична съставка да запушва порите. Комедогенният индекс се измерва с числата от 0 до 5, като 0 са некомедогенни съставки, а 5 - силно комедогенни.
Комедогенният индекс е полезен инструмент, но не е меродавен. Причината за това е, че дори маслата с индекс 5 имат своето приложение в козметиката - например в малки концентрации или пък в грижата за кожа, която е изключително суха и изтощена. Друго важно нещо, което трябва да вземете предвид, е, че индексът може да се променя в зависимост от съставките, които съчетавате. Изненадващо, но истина: понякога смесването на екстракти с нисък индекс може да доведе до финален продукт с висок такъв.
Ако всичко това ви се струва твърде сложно и предпочитате да използвате готови решения, можете да се доверите на козметичните продукти, разработени от Alteya Organics. Те са подходящи за различни типове кожа, био сертифицирани са и отговарят на изключително високи стандарти за качество.
Правилното съхранение на растителните масла е от ключово значение за запазване на техните полезни свойства. Има 4 важни неща, с които трябва да се съобразявате, ако искате максимално дълго да запазите качеството на своите базови масла:
● Светлина: Повечето растителни масла трябва да се съхраняват на тъмно, тъй като светлината може да ускори окисляването им. Използвайте тъмни стъклени бутилки или ги съхранявайте в шкаф.
● Температура: Идеалната температура за съхранение на повечето разновидности е между 10°C и 25°C. Избягвайте излагането на екстремни температури.
● Въздух: Кислородът ускорява развалянето на маслата. Винаги затваряйте плътно бутилките след употреба и избягвайте да оставяте големи въздушни пространства в контейнерите.
● Опаковка: Най-добрият избор са тъмни стъклени бутилки с капачка с капкомер. Пластмасовите опаковки могат да взаимодействат с продуктите, съдържащи се в тях и да повлияят на качеството им.
Обърнете внимание на срока на годност на маслата. Повечето от тях са годни за употреба между 6 месеца и 2 години, но това може да варира значително в зависимост от вида на маслото и начина на съхранение. Препоръчваме ви периодично да преглеждате всичките си продукти и незабавно да заменяте онези, чийто срок вече е изтекъл.
Мит: Всички масла запушват порите и причиняват акне.
Реалност: Не всички масла са комедогенни (запушващи порите). Например тези от жожоба, гроздово семе и шипка са некомедогенни и могат дори да имат благоприятен ефект при проблемна кожа.
Мит: Растителните масла не са подходящи за мазна кожа.
Реалност: Някои по-леки разновидности като екстрактът от жожоба могат да помогнат за балансиране на производството на себум при мазна кожа.
Мит: Растителните масла са панацея за всички кожни проблеми.
Реалност: Въпреки че растителните масла имат много ползи, те не са универсално решение. Някои кожни състояния изискват специфично лечение и консултация с дерматолог.
Мит: Може да се използват хранителни масла от супермаркета за грижа за кожата.
Реалност: Въпреки че някои хранителни масла могат да се използват и за грижа за кожата, препоръчително е да използвате такива, специално предназначени за козметични цели.
Растителните масла са удивителни екстракти с разнообразни свойства, които имат широк спектър от приложения в ароматерапията, грижата за кожата и косата. Ключът към успешната им употреба е
във внимателния подбор, съобразен с вашите собствени потребности.
Експериментирайте с различни видове, за да откриете кои от тях са най-подходящи за вас.
Независимо дали ги използвате самостоятелно или като част от по-сложни козметични формули, растителните масла могат да бъдат ценно допълнение към вашата ежедневна грижа за кожата и косата. Запомнете, че всеки човек е уникален и това, което работи за един, може да не е подходящо за друг. Обръщайте внимание на сигналите, които кожата ви дава и не се колебайте да се консултирате с дерматолог, ако имате специфични кожни
проблеми или въпроси.
Оставете коментар
Този сайт е защитен чрез hCaptcha и се прилагат Правилата за поверителност и Условията за използване на услугата на hCaptcha.