В света на био козметиката и холистичната грижа за здравето, растителните масла заемат все по-важно място. Тези златисти еликсири, извлечени от различни маслодайни растения, са се превърнали в незаменима част от ежедневната грижа за кожата и косата на милиони хора по света. Но какво точно представляват и защо са толкова ценени те? Какво ги различава от етеричните масла? Останете с нас докрай, за да разкрием заедно отговорите на тези и куп други въпроси, свързани с растителните масла и техните свойства.
1. Какво са растителните масла?
Растителните масла, известни още като базови, носещи или масла носители (букв. превод от английски „carrier oil”), са натурален продукт, който се извлича от семките, ядките или плодовете на различни видове растения. Те са изключително богати на ценни елементи, включително витамини, минерали и антиоксиданти и са важна съставка в много козметични формули.
Има различни методи за извличане на растителни масла, но най-предпочитан сред тях е студеното пресоване. При него суровината се смачква механично при ниски температури (под 49°C). Това осигурява максимално запазване на хранителните вещества и ценните съставки, съдържащи се вътре.
2. Етерични и растителни масла - различни ли са те?
Отговорът на този въпрос е категорично „Да”! На първо място, двата вида се различават по метода на извличане. Както вече споменахме, при базовите масла най-често се използва студено пресоване, докато повечето етерични се добиват чрез парна дестилация. Вторият признак, по който се различават, са частите от растенията, които се използват. Маслата носители се извличат от плодове, ядки и семена, а етеричните - от цветове, стебла, кора.
Третата ключова разлика се състои в състава и свойствата на двата вида масла. Растителните съдържат мастни киселини. Те понякога имат лек аромат, относително „меки” са и могат да се нанасят директно върху кожата. Въпреки името си, етеричните масла всъщност невинаги са мазни като консистенция. Те не съдържат мастни киселини, но имат изключително високо съдържание на ароматни съединения, които им придават изявен
аромат. Също така са силно концентрирани и е задължително да бъдат разредени преди употреба. В противен случай може да доведат до раздразнения на кожата.
Финалната разлика между растителните и етеричните масла се състои в тяхната употреба. Нека разгледаме малко по-подробно начините, по които можете да използвате базови масла.
3. Ролята на растителните масла в ароматерапията
Едно от най-популярните приложения на този тип растителни екстракти е като част от ароматерапията. Тук те играят ключовата роля на „носители”. Тоест, те разреждат силно концентрираните етерични масла, правейки ги безопасни за прилагане върху кожата. Същевременно обаче носят и собствени ползи, допринасяйки за терапевтичния ефект.
Ползите от използването на растителни масла в ароматерапията са многобройни:
● подобряват абсорбцията на етеричните масла през кожата;
● удължават действието на етеричните масла, като забавят тяхното изпаряване;
● осигуряват допълнително подхранване и хидратация на кожата;
● някои растителни масла имат свои собствени ароматерапевтични свойства, допълващи действието на етеричните.
Растителните масла също така подпомагат равномерното разпределение на етеричните върху кожата, което е особено важно при масажи и други терапевтични процедури.
4. Други приложения
Растителните масла имат широка употреба не само в ароматерапията, но и в ежедневната грижа за кожата и косата. Ето някои от основните начини, по които можете да се възползвате от ценните им свойства:
Овлажняване и подхранване на кожата
Студено пресованите екстракти от маслодайни растения са природни емолиенти, което означава, че омекотяват и изглаждат кожата. Те създават защитен слой върху повърхността ѝ, който помага за задържане на влагата и предпазва от външни дразнители. Маслата от маслина, авокадо и ший са особено ефективни за суха и зряла кожа. Могат да се използват самостоятелно или като съставка за домашни продукти за лице и тяло.
Оставете коментар
Този сайт е защитен чрез reCAPTCHA и се прилагат Правилата за поверителност и Условията за използване на услугата на Google.