Прекрасни сапуни! Използваме ги и като душ-гел
Може би за лятото е малко плътен, но зависи от кожата. А и има други по-леки варианти на дневен крем.
Флоралната вода от лавандула е истинско съкровище в света на натуралната козметика, а многобройните ѝ приложения в ежедневието предизвикват интереса на все повече хора. Този ароматен еликсир предлага множество ползи за кожата - и не само. В настоящата статия ще разгледаме задълбочено характеристиките на лавандуловата вода. Ще обясним защо тя заслужава място във вашата козметична рутина и как можете да я използвате.
Известен още като лавандулов хидрозол или хидролат, козметичният продукт се произвежда по сходен начин с розовата вода. За целта се използва процесът на парна дестилация, при който водна пара извлича ценните съставки от цветовете и стъблата на лавандулата. След охлаждане, парата се кондензира и по този начин се получава флоралната вода.
За разлика от силно концентрираното лавандулово масло, водата е по-лека и нежна, което я прави подходяща за директно нанасяне върху кожата. Тя съдържа водоразтворимите компоненти на растението, както и малки количества етерично масло. Това ѝ придава уникални свойства, различни от тези на другите видове екстракти от лавандула.
Употребата на лавандулова вода в козметиката и медицината датира от хилядолетия. Древните египтяни я използват в процеса на мумифициране, а Перикъл счита, че тя е мощно средство за успокояване на нервите и я препоръчва при психични заболявания. През Средновековието флоралната вода продължава да се използва за лечение на различни здравословни проблеми. Света Хилдегард от Бинген я използва като лек за черния дроб(1).
Производството на лавандулова вода, както го познаваме днес, започва да се развива през 11 век с усъвършенстването на техниките за дестилация. Във Франция, особено в региона на Прованс, тя става неразделна част от местната култура и традиции. Използва се не само за козметични цели, но и в кулинарията и за ароматизиране на дома.
Лавандулата съдържа повече от 100 различни съединения, които ѝ придават уникални свойства. Сред тях са линалол и линалилацетат, които имат редица благотворни ефекти - противовъзпалителни,
антимикотични и антиоксидантни. Сред съставките се включват и други антиоксиданти - например танини и флавоноиди, които защитават кожата от свободните радикали(3, 4, 5).
Лавандуловата вода също съдържа тези вещества и поради това се превръща в отлично допълнение към грижата за кожата. Тя помага да се регулира производството на себум и да се стимулира регенерацията на клетките, затова се препоръчва при увредена кожа. В допълнение, този хидрозол има балансирано pH и поради това може да се използва регулярно при всички типове кожа(2).
Включването на лавандулова вода в ежедневната грижа за кожата е лесно и приятно. Първата възможност е да я използвате като тоник след почистване на лицето. Просто напръскайте малко количество върху почистената кожа или нанесете с памучен тампон. Тя ще премахне всички остатъци от грим и ще освежи кожата, без да я изсушава. Редовната употреба може да помогне за
намаляване на зачервяванията и раздразненията, като същевременно подобри тена на кожата.
За допълнителна хидратация, можете да смесите няколко капки лавандулова вода с любимия си овлажнител. Това ще подсили хидратиращия ефект на продукта и ще добави приятния аромат и успокояващите свойства на лавандулата. Можете още да я използвате при домашните маски за лице. За дълбоко и нежно почистване без прекомерно изсушаване добавете лавандулова вода към 2 с.л. овесени трици. Разбъркайте и използвайте като маска.
Ако сложите лавандуловата вода в шише с пулверизатор, тя се превръща в отличен мист за лице и тяло. Използвайте го през целия ден за освежаване и допълнителна хидратация, когато усетите, че въздухът е прекалено сух. Този мист е подходящ също така преди и след бръснене или депилация - за да намалите раздразнението и да ограничите възпаленията.
Лавандуловата вода е отличен помощник по време на пътешествия. Тя може да допринесе за успокояването на кожата при непредвидени ситуации, като слънчеви изгаряния, сърбеж и ухапвания от насекоми. А в комбинация с лайка продуктът може да се използва и при най-малките - за зоната на пелените при подсичане(2).
Хидролатът от Lavandula Angustifolia е многофункционален продукт, чиито приложения включват много повече от грижата за кожата и косата.
В ароматерапията лавандуловата вода се използва за намаляване на стреса, успокояване на напрежението(6) и главоболието, както и подобряване на съня. Успокояващият ефект може да се постигне по няколко различни начина. Ето няколко варианта:
● Налейте малко количество лавандулова вода директно във вашия аромадифузер.
● Напръскайте върху възглавницата си преди сън.
● Направете компрес за челото, врата или раменете си, като напоите парче плат с малко количество от хидролата.
Мнозина почитатели на аромата на лавандула използват флоралната вода като парфюм. Това е отличен и безопасен вариант за най-малките дами, които вече искат да имат свое собствено ухание.
Друго интересно приложение на продукта е в грижата за косата. Тя може да се използва самостоятелно за масаж на скалпа, което стимулира растежа и подобрява здравината на косъма. Особено полезна е при пърхот, като в този случай може да се добави към шампоана, за да го обогати.
Поради своя приятен успокояващ аромат, лавандуловата вода може да се използва за освежаване
на дома и създаване на приятна, релаксираща атмосфера. Използвайте я като спрей за стая или напръскайте върху чистото пране, за да му придадете очарователен естествен аромат. Сложете малък спрей с лавандулова вода в чантата си и напръскайте малко от нея в колата си, за да създадете малък оазис на спокойствието в натоварения градски трафик.
Много хора намират аромата на лавандулата за по-приятен от вкуса ѝ. В някои култури обаче чистата лавандулова вода се използва и в кулинарията - като добавка към сладкиши. Един типичен десерт за малкото селце Бо дьо Прованс, например, е лавандуловият крем брюле.
Въпреки че лавандуловата вода е безопасна за повечето хора, винаги е добре да се направи тест за чувствителност преди първата употреба. Нанесете малко количество на вътрешната страна на китката и изчакайте 24 часа, като следите за евентуална реакция.
Хора с много чувствителна кожа или установена алергия към лавандула трябва да бъдат особено внимателни. При бременност или кърмене е препоръчително да се консултирате с лекар преди употреба. Избягвайте контакт с очите и не използвайте върху открити рани.
Ако имате домашни любимци, трябва да бъдете особено внимателни! Лавандуловата вода има много ниско съдържание на етерични масла, но някои от съставките в нея са вредни за котки и кучета, тъй като те не притежават ензимите, нужни за разграждането им. Ето защо не е препоръчително да пръскате лавандулова вода директно в стаите с помощта на спрей, поради риск от поглъщане. Вместо това можете да използвате арома дифузер.
При избора на лавандулова вода, търсете продукти, които са 100% чисти и без добавени консерванти. Обърнете внимание на етикета - термините хидрозол, хидролат и флорална вода са синоними и всички се отнасят за същия продукт.
Био лавандуловата вода е за предпочитане, тъй като е произведена без използване на пестициди или химически торове. Съхранявайте я на хладно и тъмно място, далеч от пряка слънчева светлина. Стандартният срок на годност на продукта е около 6-12 месеца след отваряне - в зависимост от начина на съхранение. За точни инструкции, винаги четете внимателно указанията на опаковката.
Да, чистата био лавандулова вода е безопасна за консумация в малки количества. Най-големите ѝ почитатели я добавят към чай или десерти за аромат.
Неотворена, лавандуловата вода може да се съхранява до 2 години на тъмно и хладно място. След отваряне я използвайте в рамките на 6-12 месеца за най-добри резултати.
Да, лавандуловата вода е подходяща за всички типове кожа, включително чувствителна. Въпреки това, винаги правете тест за чувствителност преди първата употреба.
Лавандуловата вода е чист продукт от парна дестилация, докато комерсиалните ароматизатори биха могли да съдържат и други съставки и аромати. Чистата лавандулова вода е подходяща и безопасна за широк спектър от приложения. От друга страна, спрейовете за стая трябва да бъдат употребявани изключително внимателно - според указанията на производителя.
И така, флоралната вода от лавандула е истинско съкровище в света на натуралната козметика. С нейните многобройни ползи за кожата и приятен аромат, тя заслужава почетно място във вашето
козметично шкафче. Независимо дали я използвате като тоник, добавка към крема си или просто като освежаващ спрей, лавандуловата вода ще внесе нотка на спокойствие и нежна грижа във вашия живот.
1. Bosson, L. (2019). Hydrosol Therapy: A Handbook for Aromatherapists and Other Practitioners. Singing Dragon, pp.107-109
2. Catty, S. (2001). Hydrosols: The Next Aromatherapy. Inner Traditions / Bear & Co, pp.103-105.
3. Mansour, B. a L. (2021b). Review on the medicinal properties of some aromatic hydrosols, ResearchGate [Preprint]. https://www.researchgate.net/publication/349589991_Review_on_the_medicinal_properties_of_some_aromatic_hydrosols.
4. Santos, É.R.Q.D. et al. (2021) Linalool as a therapeutic and Medicinal tool in depression treatment: a review, Current Neuropharmacology, 20(6), pp. 1073–1092. https://doi.org/10.2174/1570159x19666210920094504.
5. Shin, Y.K. and Seol, G.H. (2023) Effects of linalyl acetate on oxidative stress, inflammation and endothelial dysfunction: can linalyl acetate prevent mild cognitive impairment?, Frontiers in Pharmacology, 14. https://doi.org/10.3389/fphar.2023.1233977.
6. Al-Mansour, B. (2021) Review on the medicinal properties of some aromatic hydrosols, Zeugma Biological Science, 2(1), pp. 4–5. https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1550443.
Оставете коментар
Този сайт е защитен чрез hCaptcha и се прилагат Правилата за поверителност и Условията за използване на услугата на hCaptcha.